Wyłaniające się Pole Badawcze "Kultura, Rozwój i Dobrostan"

O NAS

Nasze wyłaniające się pole badawcze Kultura, Rozwój i Dobrostan (Culture, Development & Wellbeing; CD&We) składa się z trzech oddzielnych, choć współpracujących grup badawczych:

 

1) Kultura i poznanie społeczne (SC&C) 

Lider: dr hab. Arkadiusz Gut, prof. UMK 

Podejmujemy wieloaspektowe badania dotyczące funkcjonowania procesów poznawczych związanych z rozumieniem stanów mentalnych, emocji, mentalizacji innych osób w perspektywie rozwojowej, jak również funkcjonowanie tych procesów poznawczych w ciągu całego życia, ze szczególnym naciskiem na wchodzenie w okres senioralny. Szukać będziemy również powiązań między wyobraźnią, szczególnie mentalnymi rotacjami a społecznie podejmowanymi przez nas sposobami myślenia z perspektyw różnych osób. Kontynuować będziemy także badania nad porównywaniem atrybucji stanów mentalnych i emocji ludziom i homoidalnym robotom.

 

2) Rozwój w ciągu życia (Deve)

Lider: prof. dr hab.  Marta Białecka

Budowanie kompetencji kluczowych, a zwłaszcza umiejętności myślenia naukowego i uczenia się stanowi wyzwanie dla edukacji w XXI wieku.   

Celem projektu w ramach zespołu jest zbadanie czy refleksyjność rodziców i ich przekonania temat nauki oraz wiedza o rozwoju i wychowaniu dziecka wiążą się rozwojem poznawczym i metapoznawczym dzieci, a w szczególności z dziecięcą wrażliwością na wiedzę.

 

3) Dobrostan i wsparcie (We&Su) 

Lider: dr hab. Rafał Milner, prof. UMK

Zaburzenia psychosomatyczne stanowią z roku na rok coraz większy problem medyczny, społeczny i ekonomiczny. Psychologiczne i patofizjologiczne mechanizmy leżących u podłoża zaburzeń wciąż są jednak nie do końca poznane. Co więcej w przypadku większości chorob psychosomatycznych nadal nie ma również w pełni skutecznych metod terapii. Celem projektu jest poznanie patomechanizmów powstawania jak również badania skuteczności oraz wdrażanie nowoczesnych metod diagnostyczno-terapeutycznych zaburzeń psychosomatycznych.

 


W zespole Emerging Field jest 14 pracowników i 4 doktorantów. Planujemy dalszą współpracę  i poszerzanie zespołu. Obszar badań to głównie psychologia, ale również kognitywistyka i filozofia (epistemologia). Staramy się zrozumieć rozwój człowieka przez całe życie, różnice indywidualne w sposobie przetwarzania informacji. Poświęcając wiele uwagi różnicom kulturowym, które nie tylko kształtują nasze myślenie i rozumienie świata, ale również zdolność mindreading. W badaniach bierzemy pod uwagę percepcję, czytanie oraz orientację w przestrzeni.



Emerging Field jest dla nas okazją do wzmocnienia naszych możliwości badawczych (zakup sprzętu i zlecanie usług) oraz rozszerzenia współpracy międzynarodowej (np. z Uniwersytetami w Hong Kongu i Tokio) i prowadzenia badań międzykulturowych. Ze względu na przynależność do różnych kultur, ludzie w odmienny sposób kształtują obraz poznawanego świata realnego i świata kultury. To fascynujące jak ludzie odgadują stany umysłu innych osób, bazując na obserwowanym zachowaniu czy też czytając literaturę.

Wyłaniające się Pole Badawcze "Kultura, Rozwój i Dobrostan"